Results for July 2014 on...

Results for January to June 2014  here... 

 

Hercules Wimbledon Inter-Club CC 13 December 2014

Full results here...


VAC 5k walk Champs - Cambridge Harriers, Bexley, 6 December 2014

7   John Hall (Belgrave Harriers 1st M65) 28:28
10 David Hoben (SyWC M60) 35:13
15 David Sutcliffe (Bedford Harriers M80) DNF


B&IMCC Nottingham 22 November 2014 - VAC members placings


Photo by Jeremy Hemming

M40 1 Chris Greenwood 25:03 Team Gold
M50 1 Ben Reynolds 26:30 Team Gold
M60 4 David Cox 29:41 Team Silver
M65 4 Mike Mann 23:59 Team Silver
W50 1 Clare Elms 22:16 Team Gold
W60 2 Maggie Statham 25:57 Team Gold
W65 2 Ros Tabor 26:21 Team Gold
W65 3 Margaret Moody 26:51 Team Gold
W65 14 Ann Bath 32:53
W70 3 Lesley Bowcott 32:30 Team Gold
W70 12 Maureen FitzGerald 37:07

Open 8k
M55 7 Steve Smythe 32:47
W60 1 Anna Garnier 25:47
W603 Jane Georghiou 27:40
M75 1 Ed Simpson 31:41



Epsom 10 2014 and VAC 10 mile Championships

The race took place in appalling weather conditions, both cold and wet.  There were 217 runners though which was slightly more than in 2013, when the weather was much better.  It was a test of determination and fitness to disregard the conditions, including a flood to run through after the first mile, and enjoy the pleasure of running up and down gentle hills and finish strongly on the long run-in to the Epsom Grandstand.  The facilities there were of course superb and once you had warmed up/dried off after the race you could enjoy a hot drink and cakes before the presentations.

All the  VAC competitors pictured below came away with a gold model and most notable was Tony Tuohy’s 4th place overall, in a time that must rate as one of his best, given the less than flat course and the weather.  Sue McDonald can also be said to have mastered the conditions by coming 3rd overall in the women’s category.

Category

Race Position

Category Place

Name

Time

Age Grade

M45

36

1

Martin Bright

67:58

72.9%

M50

4

1

Tony Tuohy

58:26

87.0%

M55

103

1

Keith Brown

78:53

69.1%

M60

65

1

Peter Kennedy

72:35

77.9%

M65

170

1

Dennis Williams

89:56

66.6%

F45

43

1

Sue McDonald

69:17

78.5%

F65

177

1

Ann Bath

92:00

76.2%

Full race results to be found here


Surrey League Div 4, Epsom Downs 8 November 2014

Photo by Jeremy Hemming

1 David Cairnie (Runny) 28:57

VAC
3 Richard Batchelor M45 29:44
9 Richard Tweddle M45 32:02
11 Dan Pescod M540 32:33
27 Frank Ward M50 33:52
46 Carey Gray  M50 36:55
53 Peter Giles M70 38:06
56 Paul Browning M50 38:20
70 Paddy Clark M60 42:23
71 Dennis Williams 60 46:05

Team results, 2nd Match: 1 26.2RRC 235, 2 Runnymede 282, 3 Holland Sports 316, 4 Vets AC 422, 5 Epsom Oddballs 444, 6 Lingfield R 475, 7 Windrush 506, 8 Barnes Rs 560.
Cumulative results after 2 matches:  1 26.2RRC 425, 2 Runnymede 637, 3 Holland Sports 695, 4 Epsom Oddballs 942, 5 Lingfield R 966, 6 Vets AC 1028, 7 Windrush 1153, 8 Barnes Rs 1156.




VAC 7 MILES RACE WALK CHAMPIONSHIP Saturday 8 November 2014, Lee Valley Leisure Centre
(Held in Conjunction with Enfield & Haringey AC 7 Miles Open)

Age Group 60 (Women)
1 Anne Jones     (Steyning AC)          75.08

Age Group 50 (Men)

Age Group 55 (Men)
1 Trevor Jones  (Steyning AC)           59.49
2 John Ralph    (Enfield HAC)           66.17
3 Stuart Bennett (Ilford AC)                    67.42

Age Group 60 (Men)
1 Andrew Cox    (Hillingdon AC)         68.54
2 Paul King (Belgrave H)                73.07
3 David Hoben (Surrey Walking Club)     78.58

Age Group 65 (Men)
1 John Hall (Belgrave H)                65.23
2 Dan Maskell (Surrey WC)               70.24
3 Chris Flint (Surrey WC)               73.57

Age Group 70 (Men)
1 David Delaney (Surrey WC)             81.19

Age Group 75 (Men)

1 Arthur Thomson        (Enfield HAC)   71.45




VAC Team at Surrey League Richmond Park 11 October 2014


The Team...

Photos by Jeremy Hemming

Div 4 Teams
1 26.2RC 190, 2 Runnymede 355, 3 Holland Sports 379, 4 Lingfield Rs 491, 5 Epsom Oddballs  498, 6 Barnes Runners 596, 7 Vets AC 606, 8 Windrush Tri 647

VAC placings
2 Richard Batchelor 28:27
7 Richard Tweddle 30:31
38 Carey Gray 34:29
48 Peter Giles  35:22
65 Colin Cotton 38:19
75 Tony Austin 39:18
81 Martin Wilson 41:02
82 Paddy Clark 41:26

(Note places liable to error)

compiled by Jeremy Hemming




Veterans AC 10,000m Champs 3 September 2014, Kingsmeadow Stadium Kingston KT1 3PB

3 September 2014 3 September 2014
Steve Smith 1st 55 / Race 2 winner                                                Pescod race 3rd

3 September 2014 3 September 2014
David Cox 1st & record                                                                    Jane Nodder 1st woman


Johnstone 1st

3 September 2014
Kennedy (51) and Giles (52)

3 September 2014
Race 2 Start

Photos by Jeremy Hemming

Position Comp No FirstName LastName FirstClaimClub Result AgeCategory AgeCat Place Record
Race 1
1 44 Ian Johnston Shettleston Harriers 34:23.6 M45 1
2 46 David Cox Woodford Green AC with Essex Ladies 35:54.1 M60 1 CBP
3 47 Dan Pescod Thames Hare & Hounds 37:30.3 M40 1
4 48 Philip Cross Woking AC 37:42.4 M50 1
5 49 Thomas Cheetham Hercules Wimbledon A C 39:57.3 M45 2
6 51 Peter Kennedy Lewes AC 40:37.3 M60 2
7 52 Peter Giles Hercules Wimbledon AC 42:22.0 M70 1 CBP
8 55 Tony Brackstone Southern Counties Vets AC 43:47.1 M70 2
9 53 Jane Nodder Serpentine RC 44:25.1 W55 1
10 50 Victoria Carter Thames Valley Harriers DNF W40
Race 2
1 72 Steve Smith Striders of Croydon AC 44:46.7 M55 1
2 73 Nichola Atkins Kingston AC and Poly Harriers 45:07.6 W50 1
3 74 Elizabeth Richardson Kingston AC & Polytechnic Harriers 46:25.4 W35 1
4 77 David Greenfield Kingston AC and Poly Harriers 47:21.7 M55 2
5 76 Dennis Williams Hercules Wimbledon AC 48:22.3 M65 1
6 75 Alan Davidson Liss Runners 48:43.5 M65 2
7 80 Michael Johnson Thames Hare & Hounds 53:30.2 M70 3
8 78 Joseph Aspinall VAC 53:43.1 M75 1
9 79 Francis Thomason London Underground AC 57:15.9 M65 3
10 82 Edwin Bartlett VAC 60:17.4 M70 4
11 83 Richard Pitcairn-Knowles Sevenoaks AC 64:15.9 M80 1
12 81 Brian Shave Herne Hill Harriers 64:31.8 M80 2





Veterans AC 5M Race & Walk, 12 August 2014, Battersea Park, London SW11 

12 August 2014
The start

12 August 2014 12 August 2014
How Richard PK came through the storm 1st in Race, Tom Cheetham

12 August 2014 12 August 2014
Stu Bennett 1st Walker VAC: Joe
 Aspinall

Photos by Jeremy Hemming

1 Tony Cheetham(HW) 45 1 32:00
2 Peter Ryan(Ilf) 60 1 35:08
3 Carol Jones(ESM) W56 1 35:36
4 Paul Browning(VAC) 50 1 35:59
5 Ian Mursell(VAC) 63 37:07
6 Dennis Williams(HW) 68 1 38:24
7 Joe Aspinall(VAC) 76 1 40:51
8 Mick Harran(HHH)(G) 76 41:59
9 Alan Davidson(Liss) 67 43:07
10 Edwin Bartlett(VAC) 69 48:25
11 Rich Pit-Knowles(S¹oaks) 81 1 51:30
12 Kevin Burnett(SOC) 75 58:39

Race Walk 5M
1 Stu Bennett(Ilf) 54 1 47:04
2 Andy Cox(Hillingdon) 61 1 48:40
3 Mark Culshaw(Bel) 48 1 50:33
4 Peter Hannell(SWC) 71 1 52:30
5 Paul King(Bel) 63 54:17
6 Dave Delaney(SWC) 71 55:58
7 Dave Hoben(SWC) 61 57:28
8 Kay Koeslag(u/a)(G) W­ 57:33
9 Ron Powell(E&H) 77 1 58:10

VETERANS AC LESTER CUP RESULT FOR 2014 (RACE WALK HANDICAP)

P.King Belgrave 97 4
A.Cox Hillingdon 78 3
D.Hoben SWC 76 3
P.Hannell SWC 73 3
D.Maskell SWC 72 3
C.Flint SWC 54 2
J.Hall Belgrave 53 2
S.Lightman SWC 51 2
P.Ryan Ilford 49 2
D.Delaney SWC 48 2
M.Harran SWC 30 1
K.Burnett SWC 29 1
K.Bobbett Hillingdon 27 1
T.Jones Steyning 25 1
S.Bennett Ilford 24 1
A.Thomson Enf & Har. 21 1
S.Campbell SWC 19 1
M.Noel Belgrave 18 1
R. Vroobel Hillingdon 19 1
J.May SWC 17 1






BMAF T&F Champs 9/10 August 2014


BMAF M50 5,000m start

Photos by Jeremy Hemming


EAMA INTER AREA TRACK & FIELD CHALLENGE 20 July 2014

Inter-area match, Solihull, 20 July 2014

VAC Team Managers’ Report by Mike May and Nick Lauder

On a hot, humid day, our team was a little depleted after unavailability of athletes in several of the track and field disciplines due to illness and holidays, so coming 6th in men’s , women’s and combined matches was fairly inevitable. However those members in attendance gave a good account of themselves in the events they did do. Our ladies averaged 5.0 points per event (out of 8) compared to 6.4 for ladies winners SCVAC, and 5.4 per event for 5th placed Eastern Vets. On the men’s side our men managed to average 5.5 points per event compared to 6.5 per event by men’s winners Midland Masters, and 5.8 per event by 5th placed Eastern Vets.

Taking the ladies first, our most successful athlete was Helen Channon who won the w35 100m and Long Jump and came 2nd in the 200m, but unfortunately aggravated an Achilles injury, so couldn’t stay for the 4 x 100 relay. In the event, a scratch team of Rachel Waters (w45), Lisa Webb (w45- also did 800m), Ann Bath (w65, making her 4 x 100 debut!-also did w60 800m an 3000m), and Andrea Sanders-Reece (w55-also did w50 800m and 1500m) got our w35-49 baton round.

We also had second places from Jo Locker (w35 1500m) and Teresa Eades (w50 Pole Vault, who also did the High Jump), while we got 3rd places from Joan Trimble (w55) (a double in the w50 100m and 200m) and Lucy Bartlett (w35) in the 400m. Debbie Singleton (w55) stepped down to do four events in the w35-49 field events (Pole Vault, Hammer, Shot and Discus), while Fiona Argent did a w60 100m and 200m double on the track, before joining with Joan, Lesley Parsons (who also did the w50 400m) and Teresa in the w50 4 x 100 team. Best wishes to Sandra Campbell for a speedy recovery from her illness.

On the men’s side, we were partially compensated for our late withdrawals by the unexpected late availability of Shaun Lightman, who rang the night before to say he could do the m60 2000m walk (and came 2nd), and Pat Logan (m50), who became available because Northern Ireland didn’t send a team this year, and stepped in to lead off the m35-49 4 x 100 relay after Stuart Channon had to leave early because of Helen’s injury referred to above.

Our only individual event win came from Alwyn Lombaard, who won the m35-49 High Jump (also getting 3rd in the Triple Jump, and 3rd in the 110m hurdles, and ran in the relay with Pat, Brian Lewis (m50) and Mark White (m45- also did the m35-39 400m) with the team coming in second). We had a plethora of other 2nd places: Stuart Channon (m35) in 100m and 200m (in a PB) (also 3rd in the Long Jump), Cliff Taylor (m80) 2nd in the m70 shot, Brian Lewis 2nd in the m50 100m, Chuck Isetts in the m70 100m (and 3rd in both the 200m and Long Jump) and Jon Hamblen in the m35 800m. Other notable performances were 3rds for Peter Kennedy in the m60 400m (in a tough age group for sprints and just after coming 5th in the 1500m), Andy Gannaway (returning from long distance cycling) in the m50 800m, Ed Connolly in m60 800m and m80 Richard Pitcairn-Knowles, who finished 4th (of 5) in the m70 800m. Our m50 relay team of Mike May (also did Long Jump and 400m), Steve Allen (also did m50 200m and Hammer), Phil Bell (borrowed from the M60s – did the 200m as well) and Chuck Isetts (borrowed from the m70s) also managed a good 3rd place . Carey Gray and Mike Mann also contributed to our result, and a good time was had by all.

EAMA INTER AREA TRACK & FIELD CHALLENGE            Points 
20th JULY 2014   Solihull            Women Men
EVENT GROUP POS. ATHLETE TEAM RESULT VAC VAC
110 H M35 3 Alwyn Lombaard VAC 17.15 6  
100m W35 1 Helen Channon VAC 13.02   8
100m W50 3 Joan Trimble VAC 14.56   6
100m W60 4 Fiona Argent VAC 17.19   5
100m M35 2 Stuart Channon VAC 11.60 7  
100m M50 2 Brian Lewis VAC 12.4 7  
100m M60 4 Phil Bell VAC 14.33 5  
100m M70 2 Chuck Isetts VAC 15.11 7  
200m W35 2 Helen Channon VAC 26.45   7
200m W50 3 Joan Trimble VAC 30.46   6
200m W60 4 Fiona Argent VAC 35.65   5
200m M35 2 Stuart Channon VAC 23.61 7  
200m M50 4 Steve Allen VAC 26.46 5  
200m M60 4 Phil Bell VAC 29.00 5  
200m M70 3 Chuck Isetts VAC 31.90 6  
400m W35 3 Lucy Bartlett VAC 1-03.07   6
400m W50 5 Lesley Parsons VAC 1-13.03   4
400m M35 5 Mark White VAC 55.37 4  
400m M50 7 Mike May VAC 1-19.18 2  
400m M60 3 Peter Kennedy VAC 1-08.40 6  
400m M70 4 Richard Pitcairn-Knowles VAC 1-40.88 5  
800m W35 6 Lisa Webb VAC 2-30.16   3
800m W50 6 Andrea Sanders-Reece VAC 2-55.40   3
800m W60 4 Ann Bath VAC 3-55.75   5
800m M35 2 Jon Hamblen VAC 2-07.13 7  
800m M50 3 Andy Gannaway VAC 2-14.81 6  
800m M60 3 Ed Connolly VAC 2-30.30 6  
800m M70 4 Richard Pitcain-Knowles VAC 4-08.65 5  
1500m W35 2 Jo Locker VAC 4-41.82   7
1500m W50 5 Andrea Sanders-Reece VAC 5-52.70   4
1500m M50 7 Carey Gray VAC 5-37.44 2  
1500m M60 4 Peter Kennedy VAC 5-09.96 5  
3000m W60 6 Ann Bath VAC 15-47.69   3
3000m M50 7 Carey Gray VAC 12-12.51 2  
3000m M60 4 Michael Mann VAC 11-20.45 5  
2k Walk M60 2 Shaun Lightman VAC 11-44.86 7  
DISCUS THROW W35 6 Debbie Singleton VAC 22m 94   3
HAMMER THROW W35 6 Debbie Singleton VAC 21m 18   3
HAMMER THROW M50 5 Robert Allen VAC 30m 86 4  
SHOT PUTT W35 6 Debbie Singleton VAC 06m 79   3
SHOT PUTT M70 2 Cliff Taylor VAC 8m 13 7  
POLE VAULT W35 4 Debbie Singleton VAC 2m 02   5
POLE VAULT W50 2 Teresa Eades VAC 2m 52   7
HIGH JUMP W35 2 Imeta Barauskiene VAC 1m 40    7
HIGH JUMP W50 4 Teresa Eades VAC 1m 34   5
HIGH JUMP M35 1 Alwyn Lombaard VAC 1m 75 8  
LONG JUMP W35 1 Helen Channon VAC 5m 23   8
LONG JUMP M35 3 Stuart Channon VAC 5m 52 6  
LONG JUMP M50 6 Mike May VAC 3m 02 3  
LONG JUMP M70 3 Chuck Isetts VAC 2m 94 6  
TRIPLE JUMP M35 3 Alwyn Lombaard VAC 11m 08 6  
RELAYS W35 5 VAC VAC 72.54   4
RELAYS W50 4 VAC VAC 61.49   5
RELAYS M35 2 VAC VAC 48.08 7  
RELAYS M50 3 VAC VAC 54.97 6  


Veterans AC 5K Race Champs & Walk, 15 July 2014, Battersea Park, London SW11

15 July 2014
5k Start

15 July 2014 15 July 2014
Richard Tomlinson winner Pippa Major 1st woman

15 July 2014 15 July 2014
Mick Boyle Race 2nd, 1st 50 Anna Garnier 1st W50

Photos by Jeremy Hemming

Road Race 5K Championship
1 Richard Tomlinson(Med) 46 1 16:17 Record
2 Mick Boyle(HHH) 50 1 16:59
3 Stephen Philcox(Ilf) 48 2 17:19
4 Vic Maughn(HHH) 52 2 18:02
5 Peter Giles(HW) 70 1 20:10 Record
6 Tony Harran(HHH) (G) 54 - 20:19
7 Pippa Major(SLH) W45 1 20:27
8 Anna Garnier(THH) W55 1 20:29
9 Carol Jones(ESM) W56 2 21:43
10 Paul Browning(VAC) 50 3 21:45
11 Ian Mursell(VAC) 63 1 21:58
12 Graham Laylee(Dul R) 55 1 22:01
13 Alan Davidson(Liss) 67 1 23:09
14 Martin Wilson(ESM) 63 2 24:38
15 Les Austin(Orion) 66 2 24:46
16 Dennis Williams(HW) 68 3 25:53
17 Cliff Collins(VAC) 78 1 26:04
18 Maureen FitzGerald(TVH) W70 1 28:38
19 Edwin Bartlett(VAC) 69 29:21
20 Richard Pitcairn-Knowles(S¹oaks) 81 1 30:29
21 Patrick FitzGerald(TVH) 67 31:06
22 Ken Tuson(VAC) 77 2 32:06
23 Kevin Burnett(SOC) 75 3 34:09
24 Julie Gollender(Unatt)(G) W40 35:27

Race Walk 5K Club Race
1 Dan Maskell(VAC) 6 66 1 31:28
2 Paul King(Bel) 63 1 32:20
3 David Delaney(VAC) 66 2 34:14

Officials Tom RIchards, Angela Kikugawa, entries Jeremy Hemming and Joe Aspinall